Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Таємниці екрану, або коли мами нема вдома

За дослідами британських учених, тривалий перегляд програм може призвести до виникнення більш ніж 15 видів різних захворювань та аномалій в організмі дитини. Серед них — ожиріння, гормональні порушення, ушкодження сітківки ока, зниження імунітету, аутизм, навіть деякі види цукрового діабету! Діти-телемани вживають більш шкідливі для здоров’я продукти: цукерки, чіпси, газовані напої, що активно рекламуються на телебаченні.

 

Крім того, не треба забувати про вплив телебачення на психіку дітей. Може виникати зайва збудженість, подразливість, погіршення концентрації уваги та пам’яті, тривожний сон, різні страхи. За іншими дослідами було встановлено, що підлітки, які витрачають на телевізор більше 2 годин на добу, поводяться набагато агресивніше.

 

Особливо це стосується хлопчиків. Телебачення разом з іграми та комп’ютером відбиває навички живого спілкування з однолітками та є специфічним психологічним захистом від проблем — дивлячись на екран, можна забути про їхнє існування та потребу вирішення.

 

У Великобританії підрахували, що з перших 6 років життя дитина витрачає на телевізор 1 рік, а старші діти — 55% свого вільного часу!

 

Як же вирішувати проблему? Основне правило — дивитися телевізор не більше 2 годин на день, при цьому потрібно слідкувати за якістю телепередач, а також правильно сидіти перед екраном.

 

Як дивитися?

посадіть дитину далі від екрану (хоча б на 2,5 метри);

контролюйте ступінь освітлення кімнати, тому що в темряві очі значно стомлюються через контраст між темною кімнатою та яскравим зображенням, і навпаки, у світлій кімнаті видимість картинки на екрані погіршується і доводиться напружувати зір, щоб краще роздивитися зображення;

слідкуйте за позою дитини (лежачи, сидячи, положення хребта, голови);

не дозволяй дитині одночасно переглядати телевізор і читати або робити домашнє завдання (концентрація уваги на декількох речах призводить до перенапруження зору й відволікання уваги від пріоритетного завдання);

привчайте дитину на рекламній паузі відпочивати від телевізора, наприклад, допомогти по господарству або виконати маленьке завдання чи просто прогулятися в іншу кімнату.

Що дивитися?

стимулюйте інтерес дитини до пізнавальних та загальноосвітніх програм;

спонукайте малюка висловлювати свою думку, розповідати про те, як він зрозумів фільм або передачу;

звертайте увагу на те, наскільки реальний сюжет, і привчайте дитину критично ставитися до того, що вона бачить на екрані, адже саме діти сприймають все за чисту монету;

пояснюй роль реклами, щоб дитина розуміла, що не все те, що вона бачить, їй потрібно, добре для неї;

звичайно, що в першу чергу притягують заборонені фільми, жахи, бойовики – заборонити їх неможливо, тож спробуйте подивитися разом, при цьому обов’язково потрібно обговорити сюжет, звернути увагу на те, що добре, а що — ні, що правда, а що — вигадки;

проводьте більше часу разом, займайтеся спортом, виїжджайте на природу, читайте книжки. Пам’ятайте, Ви — взірець поведінки для своєї дитини!